Źródła wód leczniczych w Szczawnicy

07. Listopad 2016 Bez kategorii 1

Szczawnica znajduje się w górskiej części Małopolski. Istnieje od średniowiecza, ale dopiero od dziewiętnastego wieku znana jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Zmiana sytuacji społecznej po zakończeniu drugiej wojny światowej sprawiły, że Szczawnica stała się państwowym uzdrowiskiem. Miejsce zachwyca niepowtarzalnym klimatem – świeże górskie powietrze, czysta woda potoków oraz gęste lasy sprawiają, że co roku przyjeżdżają tu setki kuracjuszy. Miasto z tak bogatą historią i wieloma atrakcjami posiada też solidny wybór noclegów. Znajdują się tu hotele Nawigator, Batory, Budowlaniec Modrzewie Park i Solar. Ostatnio powstało wiele pensjonatów urządzonych w zabytkowych willach. Coraz popularniejsze stają się też gospodarstwa agroturystyczne. Wiele osób łączy wypoczynek z kuracją zdrowotną i zatrzymuje się w sanatorium. Co robić czasie wolnym od zabiegów?

Na pewno nie trzeba siedzieć w sanatoryjnym pokoju. Zamiast tego można zwiedzić źródła wybijających tu leczniczych wód mineralnych. Źródło Wanda znajduje się w okolicy Parku Dolnego i kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Wcześniej znajdowały się tu źródła „Helena” i „Aniela”, jednak przez nieuwagę zostały one zasypane. Podczas próby ich odkopania znaleziono nowe źródło, któremu nadano imię „Wanda”. Na obecnym placu Dietla znajduje się źródło Waleria odkryte w 1840 roku. Ze względu na zanieczyszczenie wody źródło przestało być eksploatowane. Do dzisiejszych czasów zachowała się pochodząca z 1867 roku metalowa altana. Pitoniówka to kolejne źródło. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z wójtów Szczawnicy. Źródło odkryte w latach trzydziestych dwudziestego wieku jest używane również dzisiaj. W pobliżu znajduje się zapora na Potoku Skotnickim. Magdalena to kolejne źródło nazwane damskim imieniem. Odkryte zostało w 1839 roku przez Jana Cieleckiego. Nad źródłem znajduje się duża, drewniana rzeźbiona altana. Wyróżniającym się męską nazwą jest źródło „Szymon”. Wypływa z niego woda bogata w chlor, sód, bor i wodorowęglany. Jest to jedno z najstarszych źródeł w Szczawnicy- odkryto je w 1816 roku. Kiedyś w pobliżu Szymona znajdowały się drewniane łaźnie, które zostały rozebrane, ze względu na zły stan techniczny. Zaleca się picie jednaj szklanki wody dziennie w chorobach żołądka, nerwicy, otyłości i problemach z układem moczowym.


1 thought on “Źródła wód leczniczych w Szczawnicy”

  • 1
    Hubert Razmus on 7 lutego 2017 Odpowiedz

    Jestem fanem uzdrowisk polskich, a to plasuje się w czołówce na mojej liście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>