Łagowsko – Sulęciński Park Krajobrazowy

24. Wrzesień 2016 Bez kategorii 1

Łagów to średniej wielkości wieś, z elementami pozostałymi po okresie posiadania praw miejskich w latach 1808-1932. Mieszka w niej ponad półtora tysiąca osób. Historia osady sięga trzynastego wieku. Przez setki lat zmieniała właścicieli, należała do templariuszy, joannitów, niezliczonej ilości prywatnych właścicieli, Szwedów, a obecnie leży w granicach Polski, uformowanych po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Przez setki lat istnienia powstały tu liczne zabytki – kościół, zamek, stare domostwa i wiele innych, ale nic nie może się równać z występującą tu przyrodą. Chcąc w pełni poznać i obejrzeć przyrodę Łagowskiego Parku Krajobrazowego trzeba poświęcić na to kilka dni. Na szczęście Łagów oferuje szeroki wybór miejsc do spania. Najczęściej wybierany jest hotel urządzony w dawnym zamku joannitów. Bliżej parku, nad samą wodą znajduje się Pensjonat Zofia i Ośrodek Wypoczynkowy Leśnik.

Badania przeprowadzone w latach sześćdziesiątych i powtórzone dwadzieścia lat później dowiodły, że okolice Łagowa to najłagodniejszy i najkorzystniejszy dla człowiek klimat. Bliskość jezior, brak wielkich zakładów przemysłowych oraz liczne lasy sosnowe tworzą specyficzny mikroklimat, który pozytywnie wpływa na przebywające tu osoby. W przeciwieństwie do inny miejsc w kraju, wody są tutaj czyste, podobnie jak powietrze. Panuje tutaj spokój, ponieważ miejscowości są niewielkie. Nie dziwi więc, że jest tak często i chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Łagów leży na terenie Łagowsko- Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Został on utworzony w 1985 roku, aby chronić naturalną, nienaruszoną przyrodę Pojezierza Lubuskiego – stawy, wzgórza, lasy, pola i łąki oraz występujące tutaj rośliny i zwierzęta. Po kilku zmianach nazw i zasięgu, park liczy ponad 5300 hektarów. Znajdują się tu liczne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, dzięki temu zwiedzanie i przebywanie na łonie natury jest niezwykle komfortowe i przyjemne. W parku rośnie łącznie ponad pięćset gatunków roślin, wiele z nich jest rzadko spotykana lub chroniona. Najciekawsze okazy to storczyki, widłaki i rosiczki. Tereny zalesione stanowią 65 procent parku. Żyje tutaj wiele różnych gatunków zwierząt, najwięcej jednak jest bocianów, bielików, wydr, puchaczy i żurawi. Najwyższe punkty parku to wzgórza Bukowiec i Gorajec. Nad jeziorem znajduje się wypożyczalnia sprzętu rowerowego.


1 thought on “Łagowsko – Sulęciński Park Krajobrazowy”

  • 1
    Bob on 27 września 2016 Odpowiedz

    Ostatni znajomi wymyślili wycieczkę do Łagowa, byłem sceptycznie nastawiony ale okazało się, że zupełnie nie potrzebnie. Mała wiocha a tak miło się tam czas spędza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>